India
Michal Vaněk, člen nášho združenia, strávil dva októbrové týždne v bohato zaľudnenej krajine - Indii. Počas svojej cesty navštívil komunitu indických Židov v juhoindickom meste Kočin (Cochin), ktorej zakladatelia, podľa niektorých historikov, osídlili osadu Cranganore už v 1. storočí nášho letopočtu. Boli to hlavne rodiny obchodníkov s korením. Táto komunita ako aj jej najvzácnejšie pamiatky – najmä Paradesi Synagóga zo 16. storočia, či židovský cintorín, prežili vďaka tolerancii miestnych panovníkov až dodnes. V súčasnosti žijú v Kočine už iba štyri židovské rodiny. Kočinskí Židia nemajú dostatok židovských potomkov, čo sťažuje vykonávanie náboženských obradov. Na to, aby mohli praktizovať náboženské rituály, pozývajú k sebe členov iných komunít. Spolu tak dokážu vytvoriť minjan, modlitebné minimum desiatich mužov potrebných k verejnej modlitbe.
Gruzínsko
V júni 2010 sa Michal Vaněk vydal na potulky Gruzínskom. V tejto kaukazskej republike žije približne 13.000 Židov. Z nich sa väčšina, asi 11.000, sústreďuje v hlavnom meste Tbilisi. Najväčší dojem v ňom zanechali tri synagógy Jedna z nich by mala po rekonštrukcii slúžiť ako budova nového Múzea židovskej histórie v Gruzínsku. Spomienky a zážitky z pobytu v Gruzínsku plánuje Michal priblížiť na výstave fotografií. Jej otvorenie sa predpokladá na začiatok roka 2011 v priestoroch SNM- Múzea židovskej kultúry v Bratislave.
Nórsko
Niekoľko dní neskorej jesene v roku 2009 strávili Martin Korčok a Michal Vaněk s predstaviteľmi židovskej komunity v nórskom meste Trondheim. Zaujímavosťou je, že do roku 1814 mali Židia vstup do Nórska zakázaný. Podľa štatistík z roku 1900 žilo v meste Trondheim 119 Židov. V roku 1925 tu prívrženci judaizmu vybudovali synagógu. Táto stavba je najsevernejšie situovanou stavbou svojho druhu na svete. Počas 2. svetovej vojny po príchode Nemcov (1940) žilo v meste 240 Židov. Aj nórskych židovských obyvateľov postihli deportácie. V roku 1942 Nemci deportovali do koncentračného tábora Auschwitz 135 Židov z Tronhdeimu. Len piati z nich prežili vojnu. V povojnovom období sa židovská komunita postarala o znovuotvorenie synagógy. Dvere synagógy sa slávnostne opäť otvorili v roku 1947. Presne o 50 rokov neskôr pri synagóge vyrástlo židovské múzeum. V súčasnosti sa k židovskej obci v Trondheime hlási niečo málo cez 100 členov. Väčšina z nich sú potomkovia Židov, ktorí sa pred istou smrťou počas 2. svetovej vojny zachránili útekom do Švédska.
Grécko
V dňoch 21. až 24. novembra 2009 navštívili Martin Korčok a Michal Vaněk predstaviteľov židovskej komunity v Aténach. Po prílete do antického mesta zavítali priamo do Židovského múzea. Toto múzeum, ktoré sa nachádza v centre mesta na ulici Nikis, bolo založené v roku 1977 a znázorňuje históriu Židov v Grécku starú 2.300 rokov. Židovská komunita v Aténach má v dnešných dňoch 3.000 členov. V súčasnosti im slúžia dve funkčné synagógy. Obidve sa nachádzajú na tej istej ulici v štvrti Thission v blízkosti centra mesta. Sefardská synagóga Bet Šalom bola postavená v roku 1935 a zrekonštruovaná v 70. rokoch 20. storočia. Druhú synagógu Etz Chajim, známu aj pod menom Ioannina, vybudovali v roku 1904. Židovskej komunite žijúcej v Aténach patria dva cintoríny, starší z nich sa však už nepoužíva.
Z hlavného mesta Grécka sme sa presunuli do mesta Chalkis, kde nás pohostila tamojšia židovská komunita. Na obede sme mali možnosť stretnúť sa s izraelským veľvyslancom v Grécku. Stredoveký cestovateľ Benjamin z Tudela vo svojich memoároch spomína, že v 12. storočí žilo v meste 200 Židov. Začiatkom 2. svetovej vojny ich tu bolo 325. Po vstupe Nemcov do mesta sa väčšina z nich ukryla v horách. Neskôr ušli do Turecka a odtiaľ do Palestíny. 90-im z nich sa bohužiaľ nepodarilo uniknúť a padli do nemeckého zajatia. 2. apríla 1944 boli deportovaní do koncentračného tábora Auschwitz. Podľa zistení žilo v meste v roku 1959 už iba 122 Židov. Židovský cintorín v meste Chalkis je jedným z najstarších európskych cintorínov svojho druhu. Najstaršie zachované hroby na cintoríne sú až z roku 1326. Nová časť cintorína sa využíva aj v súčasnosti.
Švédsko
Židovskú komunitu v Štokholme navštívil náš člen Martin Korčok v dňoch 28. mája až 4. júna 2009. Hlavným cieľom tejto návštevy bola jeho prednáška pri otvorení výstavy renomovanej slovenskej fotografky židovského pôvodu Viery Kamenickej s názvom Chatam Sofer. Pri tejto príležitosti boli Viera Kamenická a Martin Korčok prijatí veľvyslancom Slovenskej republiky vo Švédsku a predsedom Židovskej komunity v Štokholme.
Židia začali prichádzať do Švédska po roku 1850. Prvé vlny prisťahovalcov boli z Ruska a Poľska. V roku 1920 žilo vo Švédsku približne 6.500 Židov. Po 1. svetovej vojne prichádzali ďalší Židia z Nemecka, Československa a Rakúska.
Počet židovského obyvateľstva vo Švédsku narástol hlavne v období 2. svetovej vojny. Keďže Švédsko bolo počas vojny neutrálnou krajinou, útočisko tu našli Židia z Nórska, Dánska a taktiež maďarskí Židia, ktorých zachraňoval diplomat Raoul Wallenberg. Tomuto šľachetnému človeku je venovaný pamätník aj v Bratislave, ktorý sa nachádza na Zámockej ulici, ako vďaka za to, že zachránil aj viacerých Židov zo Slovenska, ktorí sa ukrývali v Maďarsku.
Po 2. svetovej vojne prichádzali do Švédska ďalší židovskí utečenci, hlavne z pobaltských štátov, Rumunska, Poľska. Neskôr, v roku 1956 aj z Maďarska a v roku 1968 z Československa.
Odhadovaný počet Židov vo Švédsku je asi 20.000, avšak iba 7.000 z nich sa hlási k židovským náboženským obciam v krajine. Najpočetnejšia židovská komunita žije v Štokholme. Vybudovali si tu škôlku, školu, knižnicu a týždenne vysielajú v rádiu program so židovskou tematikou. Okrem toho sa v meste nachádzajú tri funkčné synagógy. Ostatní Židia vo Švédsku sú roztrúsení hlavne po väčších mestách ako napríklad Malmö, Gothenburg, Helsingborg, Lund a Uppsala.
Azerbajdžan
V roku 2008 člen nášho združenia Michal Vaněk zavítal do najväčšej z kaukazských republík, do Azerbajdžanu. Na svojej ceste sa stretol s členmi aškenázskej komunity v Baku a členmi komunity tzv. horských Židov v podkaukazskom meste Guba. V tejto krajine žije podľa oficiálnych štatistík asi 25.000 ľudí hlásiacich sa k židovskej komunite. Väčšina židovského obyvateľstva je sústredená v hlavnom meste Baku. Z Baku pochádza mimo iných aj známy šachový veľmajster Gari Kasparov, ktorý sa tu narodil ako Garri Kimovič Weinstein v roku 1963.
Na území dnešného Azerbajdžanu existujú tri židovské komunity. Najstaršou sú horskí Židia, ktorých je v Azerbajdžane okolo 12.000, vyše 6.000 žije v hlavnom meste
Druhou najpočetnejšou židovskou komunitou sú aškenázski Židia, ktorých žije na území Azerbajdžanu približne 5.000, z toho 3.500 v
Neustále klesajúci počet členov komunity je ovplyvnený najmä častou emigráciou Židov do zahraničia, ktorí smerujú hlavne do Izraela, USA a Austrálie.
Cestu po Azerbajdžane sme priblížili prostredníctvom výstavy fotografií Kaukazskí Židia – Azerbajdžan, ktorá bola od 16. marca do 20. augusta 2010 sprístupnená v SNM - Múzeu židovskej kultúry v Bratislave. Výstava bude opäť otvorená pre širokú verejnosť v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade od 25.marca 2011.