What is Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Why do we use it?

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using ‚Content here, content here‘, making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for ‚lorem ipsum‘ will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).

Where does it come from?

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of „de Finibus Bonorum et Malorum“ (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, „Lorem ipsum dolor sit amet..“, comes from a line in section 1.10.32.

The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from „de Finibus Bonorum et Malorum“ by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.

Where can I get some?

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don’t look even slightly believable. If you are going to use a passage of Lorem Ipsum, you need to be sure there isn’t anything embarrassing hidden in the middle of text. All the Lorem Ipsum generators on the Internet tend to repeat predefined chunks as necessary, making this the first true generator on the Internet. It uses a dictionary of over 200 Latin words, combined with a handful of model sentence structures, to generate Lorem Ipsum which looks reasonable. The generated Lorem Ipsum is therefore always free from repetition, injected humour, or non-characteristic words etc.

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Kornélia Wirtschafterová

Kornélia Wirtschafterová

Keď sme prišli do Birkenau, na rampe stál vojenský dôstojník. Neskôr sme zistili, že to bol doktor Mengele, táborový lekár. On usmerňoval ženy. Mávol doprava alebo doľava. Mňa hneď odstrčil nabok, ale mamička bola za mnou a ja som zastavila. A hovorím, že čakám na mamičku. Väzeň v pruhovanom oblečení mi hovorí: ´Ty na nikoho nečakaj, len choď.´ Na chvíľu som sa obzrela a videla som, že mamička sa na mňa pozerá, prečo nezastavím.  To bolo naposledy, čo som ju videla. Zavraždili ju v plynovej komore.

Nora Guttmannová

Nora Guttmannová

Na Jom kipur nás všetkých v tábore zvolali. Nechali nastúpiť všetkých a vyberali nás do transport. To si pamätám. Celú noc sme stáli vonku a tie scény, ktoré sa tam odohrali, to bolo niečo hrozné. Matky prosily gardistov, aby nebrali ich deti a napriek tomu ich naložili na nákladné auto a viezli ich preč. To odvliekanie ľudí a prosenie o život, to na nás veľmi depresívne pôsobilo, hoci sme boli len deti.

Katarina Futerveit

Katarina Futerveit

„My sme nevedeli, kde ideme, boli sme veľmi naivní. Došli sme do Auschwitz a tam bol strašný krik. SS-áci so zbraňami a kričali na nás. Hneď sme si museli dať veci dole, vyzliecť sa donaha a ostrihali nám vlasy. Bili nás, strašne bili a my sme sa toho veľmi báli. A tieto dievčatá, to sú teraz všetko viac ako deväťdesiatroční ľudia. Keď sa stretávame, o čom stále hovoríme? O lágri, čo sme spolu prežili. To nevie nik pochopiť. Len ten, čo tam bol.“

Matilda Hrabovecká

Matilda Hrabovecká

Stála som v rade na prídelové lístky a tu jedna pani: Ta kukaj šak vecej še ich vracilo, ako ich Hitler vykantril. Nechcelo sa im vracať ukradnutý, alebo arizovaný majetok. Ja si myslím, že človek, aby uspokojil svoje svedomie, že dobre robí, tak musí nájsť dôvod. Tak dôvod bol opäť ten smradľavý Žid, ktorý sa vrátil a bude nás vykorisťovať.

Ivan Lefkovits

Ivan Lefkovits

Ivan Lefkovits prežil prenasledovanie Židov na Slovensku, aj koncentračné tábory Ravensbrück a Bergen-Belsen. Neskôr emigroval do Švajčiarska, kde sa vypracoval na svetovo uznávaného profesora v molekulárnej biológii a imunológii.

Pandémia nie je holokaust

Pandémia nie je holokaust

Začiatkom roku 2020 vypukla pandémia vírusového ochorenia covid-19, ktoré môže spôsobiť úmrtie ľudí. Krajiny v snahe zabrániť jeho šíreniu prijímajú rôzne opatrenia. Vybraná skupina obyvateľov začala mylne prirovnávať tieto opatrenia k holokaustu. Dokonca existujú rôzne konšpiračné teórie pripisujúce Židom zodpovednosť za túto celosvetovú pandémiu. Úlohou našej výstavy je tieto výmysly uviesť na pravú mieru. Zameriavame sa ňou na najčastejšie prirovnania, ktoré sa objavujú na internete a sociálnych sieťach. Do protikladu s týmito konšpiráciami, hoaxami a fake news dávame historické fakty.

Michal Klein

Michal Klein

Tam už boli príhody také, že sme začali pociťovať prejav antisemitizmu. Posudzujúc z pohľadu dneška, vtedy som nevedel čo to znamená. Len som vedel, že zrejme byť Židom nie je žiadna sláva. Pri tých konfliktoch bolo najčastejšie oslovenie Ty smradľavý Žid!

Michal Klein

Sestry Feldmannové

Sestry Feldmannové

„Keď som opustila svoju rodinu, nebola som obzvlášť rozrušená, lebo som si myslela, že o rok budem naspäť a znova ich uvidím. Myslím si, že som začala byť emočne znepokojená, keď prišiel koniec vojny a ja som nič nepočula. Hlboko v duši som cítila, že sú mŕtvi. A to boli zlé časy. Hlavne, keď sa potvrdilo, že otec zomrel a nikdy sme sa nedozvedeli, čo sa stalo matke.“ Charlotte Bushell

Pavel Traubner

Pavel Traubner

„Vyzývam všetkých svojich spoluobčanov, aby sme sa postavili na odpor neofašizmu a neonacizmu, ktoré sa šíria Európou. Nebojím sa o seba, ani o svoje deti. Nedovolím však, aby moje tri nádherné vnúčatá niekto naložil do dobytčieho vagóna.“